• Międzynarodowy Konkurs "Psie troski"
          • Międzynarodowy Konkurs "Psie troski"

          • Pragniemy zaprosić uczniów klas I - III szkoły podstawowej do udziału w Międzynarodowym Konkursie "Psie Troski", organizowanym z okazji Światowego Dnia Zwierząt.

            Cel konkursu: Chcemy, aby na podstawie lektury "Psie Troski" najmłodsze pokolenie odkryło głęboką miłość do zwierząt, zwłaszcza naszych czworonożnych przyjaciół. Poprzez kreatywną ekspresję chcemy zachęcić dzieci do refleksji nad wartościami takimi jak odpowiedzialność i empatia. 

            Razem możemy uczynić świat cieplejszym miejscem dla każdego psiaka!

            Nagrody:

            1 miejsce: Tablet oraz egzemplarz "Psich trosk" Toma Justyniarskiego z okładką przedstawiającą wygraną pracę, a także z wyróżnionymi pracami konkursowymi.

            2 i 3 miejsce: Nagrody-niespodzianki, gry planszowe oraz wypukłe malowanki.

            Terminy:

            Rozpoczęcie konkursu: 4 października 2023 roku

            Nadsyłanie prac: do 29 listopada 2023 roku

            Ogłoszenie wyników: 4 stycznia 2024 roku

            Zapraszamy do zapoznania się z pełnym regulaminem konkursu oraz wypełnienia formularza zgłoszeniowego dostępnego na naszej stronie internetowej: https://serceswiata.org/konkursy/

            Zaprasza Zespół Fundacji Serce Świata.

        • Ślubowanie pierwszoklasistów
          • Ślubowanie pierwszoklasistów

          • 18 października odbyło się u nas w szkole uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Najmłodsi wspólnie z kolegami i koleżankami ze starszych klas przygotowali, pod kierunkiem swojej pani, występ artystyczny, na który zaprosili swoich rodziców, gości oraz wszystkich uczniów naszej szkoły. Podczas występu pierwszoklasiści recytowali wierszyki, śpiewali piosenki a nawet zaprezentowali układ taneczny. Po prezentacji swoich umiejętności, Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na ucznia. Następnie dzieci złożyły uroczyste ślubowanie w obecności pocztu sztandarowego szkoły. Na koniec wspólnie pozowaliśmy do pamiątkowych zdjęć. Dopełnieniem tego szczególnego dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

            Życzymy wszystkim zaczynającym edukację dzieciom niesłabnącego zaangażowania w zgłębianiu tajemnic nauki...

        • Medal Komisji Edukacji Narodowej
          • Medal Komisji Edukacji Narodowej

          • W tym roku świętujemy 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. W dniu 9 października 2023 r. na Jasnej Górze odbyła się uroczystości wręczenia Medali Komisji Edukacji Narodowej, Nagród Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagród Śląskiego Kuratora Oświaty. Medale i nagrody dla wyróżnionych nauczycieli wręczyły pani Urszula Bauer Śląski Kurator Oświaty oraz pani Lidia Burzyńska Poseł Na Sejm. RP Wspaniałą oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra i chór młodzieży z częstochowskich liceów.

            Podczas tego uroczystego spotkania z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, rozpoczynającego obchody 250 rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej medalem Komisji Edukacji Narodowej została uhonorowana dyrektor naszej szkoły pani Iwona Boral.

            Medal KEN jest zaszczytną najwyższą odznaką za wybitne zasługi dla oświaty i wychowania.

        • Miesiąc bibliotek szkolnych
          • Miesiąc bibliotek szkolnych

          • Tradycje Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych sięgają końca XX w., kiedy to Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych w czwarty poniedziałek października. Od 2008 r. obchodzimy w październiku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

            W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS 2023 wybrało – „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu:

            „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce,
            w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

            Z tej okazji zapraszam Uczniów do wzięcia udziału w różnych AKCJACH i KONKURSACH:

             

            „JESIENNE KSIĄŻKOBRANIE”

            Uczestnicy akcji: uczniowie kl. I-VIII

            Zaczynamy akcję zbierania książek do naszej szkolnej biblioteki. Zbiórka potrwa od października do końca grudnia 2023 r.

            Zachęcam wszystkich do podzielenia się książkami przeczytanymi i zalegającymi na półkach (uwaga: mile widziane pozycje z prozy dziecięcej i młodzieżowej, wydane po 2010 r.). Można przynosić je do biblioteki lub umieścić w specjalnym kartonie tuż przy wejściu do budynku szkoły (do każdej książki należy włożyć kartkę z imieniem i nazwiskiem ucznia oraz klasą).

            Nie musisz wyrzucać książek, oddaj je do biblioteki!

            Przekaż książkę, której już nie czytasz- przeczytają ją inni!

            Klasa, która podaruje najwięcej książek do biblioteki, otrzyma nagrodę!

             

            KONKURS fotograficzny pt. „ POKAŻ SIĘ ZE SWOJĄ BIBLIOTECZKĄ”

            Uczestnicy konkursu: uczniowie klas I-VIII


            Cele konkursu:

            • upowszechnianie czytelnictwa,

            • zachęcanie uczniów do kreatywnego myślenia,

            • uświadamianie uczniom, że czytelnictwo jest jedną z ważniejszych metod samokształcenia.

            Zasady konkursu: większość z Was bez wątpienia posiada w domu własną biblioteczkę. Konkurs jest okazją do pokazania takiego właśnie księgozbioru. Możecie zaprezentować go w całości lub wyeksponować tylko wybrane lub najważniejsze według Was książki. Istotne, żebyście przedstawili je w niecodzienny sposób ( niech to nie będą książki stojące w jednym rzędzie na półce). Uruchomcie wyobraźnię stwórzcie niecodzienną biblioteczkę. To Wy decydujecie, jak ona będzie wyglądała. Następnie wykonajcie jej zdjęcie, ale nie zapomnijcie, że musi ono również przedstawiać Was. Liczę na Waszą kreatywność i pomysłowość.

            Kryteria oceniania:

            • upowszechnianie kultury czytelniczej,

            • kreatywne i twórcze podejście do tematu,

            • oryginalność,

            • ogólne wrażenie artystyczne.

            Terminy i zasady zgłaszania prac: uczestnik może przesłać tylko jedną fotografię na adres: aneta-szymala1@wp.pl w tytule e-maila wpisać: BIBLIOTECZKA. Termin przyjmowania zdjęć upływa 30 listopada 2023 r.

            Wybrane prace zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły, a udział w konkursie jest równoznaczny ze zgodą na publikację zdjęcia z wizerunkiem ucznia.

            Komisja Konkursowa: o wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje komisja konkursowa powołana przez organizatora.

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 5 grudnia 2023 r. Informacja o wynikach konkursu zostanie podana na stronie internetowej szkoły.

            Nagrody: Autorzy wyróżnionych prac otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.

             

        • "Czytamy z sercem" c. d.
          • "Czytamy z sercem" c. d.

          • 5 października w ramach akcji uczniowie kl. I  -III na zajęciach świetlicowych wysłuchali opowiadania o Kamilku, przedszkolaku, który trafił do szpitala, gdyż poczuł się źle.  W dziecinstwie przeszedł operację  serca. Dzięki swoim przyjaciołom z przedszkola, którzy odwiedzają go w szpitalu chłopiec nabiera sił i czuje  die coraz lepiej. Dziękuję wszystkim uczestnikom akcji za  udział. Mam nadzieję, że wszystkie przeczytane historie sprawią, że wzrośnie wśród uczniów świadomość dbania o zdrowie od najmłodszych lat.

        • "Cztery Pory Roku Oczmi Dziecka" - konkurs
          • "Cztery Pory Roku Oczmi Dziecka" - konkurs

          • Zapraszamy uczniów klas I - IV do wzięcia udziału w VII Powiatowym Konkursie Plastycznym - "Cztery Pory Roku Oczami Dziecka" organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kłomnicach pod patronatem Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli.

            Termin składania prac u organizatora: 23.10.2023. Prace można złożyć również w szkole, odpowiednio wcześniej, u wychowawców. Zachęcamy do udziału.

            Pełny regulamin: Regulamin_4_Pory_Roku_2023_(1)(1).pdf

            Karta zgłoszenia: zalacznik_nr_1_nr_2_2023_(1).pdf

        • Dyktando Niepodległościowe
          • Dyktando Niepodległościowe

          • Miło nam poinformować, że uczennice kl. VIII Alicja Kurpios i Natalia Konik oraz Nikola Cisowska z kl. VI i Oliwia Szymala z kl. V dostały się do etapu Wojewódzkiego "Dyktanda Niepodległościowego". Teraz komisja wojewódzka wyłoni najlepsze prace spośród nadesłanych zgłoszeń. Trzymamy kciuki za dziewczyny i życzymy powodzenia.

        • "Żabi król"
          • "Żabi król"

          • W środę, 4 października dzieci z odziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I - III wraz z wychowawcami odwiedziły koniecpolski Dom Kultury. Młodzi widzowie obejrzeli tam bajkę pt. "Żabi król" w wykonaniu Grupy Teatralnej SZTAMA. Po przedstawieniu mieliśmy okazję do wspólnego zdjęcia z młodymi aktorami.

        • "Czytamy z sercem" c. d.
          • "Czytamy z sercem" c. d.

          • Dziś (4.10) w ramach akcji "Czytamy z sercem" klasa VI wysłuchała fragmentu powieści Elżbiety Rodzeń pt. "Dziewczyna o kruchym sercu". Jest to historia nastolatki o imieniu Ula, która ma wszczepiony kardiowerter-defibrylatora. Dziewczyna nie chce, aby jej rówieśnicy dowiedzieli się o jej chorobie.  Po wysłuchaniu uczniowie dyskutowali na temat chorób serca i ich leczenia.

        • "Czytamy z sercem"
          • "Czytamy z sercem"

          • Dziś (2. 10) w ramach akcji "Czytamy z sercem"  uczniowie klasy I wysłuchali fragmentu opowiadania "Moja krew ma moc". Poznali historię Adasia, który choruje na anemię. Dowiedzieli się  co należy jeść i jaki prowadzić tryb życia, żeby zachować swój organizm w dobrej kondycji. Po wysłuchaniu opowiadania pani Aneta Szymala przeprowadziła pogadankę na o zdrowym stylu życia i dbania od najmłodszych lat o dobrą kondycję układu sercowego.

        • Wycieczka rowerowa
          • Wycieczka rowerowa

          • 27 września nasi uczniowie z klas IV - VIII wyruszyli na wycieczkę rowerową. Poza zadbaniem o kondycję fizyczną wzięli udział w żywej lekcji historii, zapoznając się z wydarzeniami historycznymi, które miały miejsce w okolicy. W lasach obok miejscowości Zaróg odwiedziliśmy miejsce stacjonowania i walki oddziału płk. Chmieleńskiego w czasie Powstania Styczniowego, natomiast w lasach obok wsi Pękowiec zwiedziliśmy pomnik partyzantów Armii Krajowej na bunkrach, gdzie nasi podopieczni mieli okazję dowiedzieć się o działalności oddziału AK pod dowództwem inż. majora Mieczysława Tarchalskigo.

        • #MEDIAchallenge
          • #MEDIAchallenge

          • Szanowni Państwo,

            już we wtorek, 3 października bezpłatne webinarium #MEDIAchallenge: cyfrowa tożsamość a własne ja młodzieży. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy uczniów, nauczycieli i rodziców. Podczas spotkania będą poruszane tematy związane z wpływem cyfrowego świata na kształtowanie się osobowości młodych ludzi. Webinarium organizuje Centrum Edukacji Medialnej.

            Webinarium odbędzie 3 października w godz. 12.00-13.00. Rejestracja na stronie jest możliwa na stronie Centrum Edukacji Medialnej

            Więcej informacji

            Z wyrazami szacunku

            Biuro Ministra Ministerstwo Edukacji i Nauki